​Trustees, directors and committee members nominated for BGCT consideration

  • Facebook
  • Twitter
  • Email

The following information is provided in compliance with the bylaws of the Baptist General Convention of Texas. Nominations to be considered by messengers to the BGCT annual meeting​, Nov. 12-14, 2017 in Waco, are presented by the Committee on Committees, the Committee to Nominate Executive Board Directors and the Committee on Nominations for Boards of Affiliated Ministries.

Nominations from Committee on Nominations for Boards of Affiliated Ministries

Nominations to Board of Baylor University

2021 Term

Joel Allison, First Baptist Church, Waco

Jennifer Elrod, Ecclesia West, Houston

Rene Maciel, First Woodway Baptist Church, Woodway

Nominations to Board of Dallas Baptist University

2020 Term

Joyce Andres, Park Cities Baptist Church, Dallas

Bob Dean, The Heights Baptist Church, Richardson

Oscar Epps Sr., Community Missionary Baptist Church, DeSoto

Charles Ku, First Baptist Church, Lewisville

Herbert Pedersen, Longbranch Community Baptist Church, Midlothian

Ronald Skaggs, Prairie Creek Baptist Church, Plano

Patsy Smith, Woodland Heights Baptist Church, Bedford

Nominations to Board of East Texas Baptist University

2020 Term

David Chadwick, First Baptist Church, Center

Hal Cornish, Immanuel Baptist Church, Marshall

David Higgs, First Baptist Church, Henderson

Susan Livingston, First Baptist Church, College Station

David Rice, Crossroads Baptist Church, Marshall

Jana Sims, Crossroads Baptist Church, Marshall

2019 Term

Pamela Coursey, First Baptist Church, Franklin

Nominations to Board of Hardin-Simmons University

2020 Term

Louise Jones, First Baptist Church, San Angelo

Laura Moore, Pioneer Drive Baptist Church, Abilene

David Morgan, Trinity Baptist Church, Harker Heights

Jerry Phillips, First Baptist Church, Lubbock

Jud Powell, First Baptist Church, Abilene

Angie Wiley, Pioneer Drive Baptist Church, Abilene

Darin Wood, First Baptist Church, Midland

Nominations to Board of Houston Baptist University

2020 Term

Garry Blackmon Sr., Crossway Christian Fellowship, Houston

Ramiro Pena, Christ the King Baptist Church, Waco

Nominations to Board of Howard Payne University

2020 Term

Jane Collette, First Baptist Church, Boerne

Dwayne Grooms, First Baptist Church, Brownwood

Jacob Montoya, First Baptist Church, Lubbock

Matt Preston, First Baptist Church, Abilene

Roy Robb, First Baptist Church, San Angelo

David Robnett, Coggin Avenue Baptist Church, Brownwood

Candace Smith, First Baptist Church, Richardson

Nominations to Board of San Marcos Baptist Academy

2020 Term

Billy Belcher, First Baptist Church, Baytown

2018 Term

Clay Sullivan, First Baptist Church, San Marcos

Nomination to Board of South Texas School of Christian Studies

2020 Term

Kevin Wood, Hyde Park Baptist Church, Austin

Nominations to Board of University of Mary Hardin-Baylor

2020 Term

Travis Burleson, First Baptist Church, Salado

Bob Galligan, Calvary Baptist Church, McAllen

John Messer, First Baptist Church, Belton

Jane Potter, First Baptist Church, Belton

Don Ringler, Taylors Valley Baptist Church, Temple

Ernest Roberts, First Baptist Church, Decatur

Daniel Tostrud, Valley Ranch Baptist Church, Coppell

Dean Winkler, First Baptist Church, Temple

2018 Term

Jack Phelps, Crestview Baptist Church, Georgetown

Nominations to Board of Wayland Baptist University

2020 Term

David Foote, Southcrest Baptist Church, Lubbock

Marc McDougal, Oakwood Baptist Church, Lubbock

Ben Mieth, First Baptist Church, Glen Rose

Richard Miller, Happy Union Baptist Church, Plainview

Nominations to Board of Valley Baptist Missions/Education Center

2020 Term

Othal Brand Jr., Calvary Baptist Church, McAllen

Becky Brown, Westbury Baptist Church, Houston

Randy Johnson, First Baptist Church, Richardson

Scott Lane, First Baptist Church, San Antonio

Jim Perkins Jr., First Baptist Church, Perryton

2018 Term

Rolando Reyes, First Baptist Church, Rio Hondo

Nominations to Board of Baptist Community Services

2020 Term

Arthur Garner, Trinity Baptist Church, Amarillo

Robert Gibson, Second Baptist Church, Amarillo

Henry Hamilton, Paramount Baptist Church, Amarillo

Charles Jones, Amarillo Journey, Amarillo

Nominations to Board of Baptist Health Foundation of San Antonio

2020 Term

Alice Gong, First Chinese Baptist Church, San Antonio

Bill McCandless, Shearer Hills Baptist Church, San Antonio

Muriel Rhoder, Calvary Baptist Church, San Antonio

Manny Ruiz, First Baptist Church, San Antonio

Nominations to Board of Baptist Hospitals of Southeast Texas

2020 Term

D’Lana Barbay, First Baptist Church, Nederland

Jeff Dyson, Calder Baptist Church, Beaumont

Gary Rothenberger Jr., Calvary Baptist Church, Beaumont

Nominations to Baylor Scott & White – Hillcrest

2020 Term

Loretta Oliver, Greater New Light Missionary Baptist Church, Waco

Nominations to Board of BCFS

2020 Term

Scott Sharman, Alsbury Baptist Church, Burleson

2019 Term

Lanny Hall, First Baptist Church, Abilene

Nominations to Board of Buckner International

2020 Term

David Hennessee, Trinity Baptist Church, San Antonio

Nominations to Board of Children at Heart Ministries

2020 Term

Ed Carey, First Baptist Church, Round Rock

Julie Christianson, First Baptist Church, Taylor

Hal Harris Jr., Hyde Park Baptist Church, Austin

Ruthie Herber, Central Baptist Church, Round Rock

Calvin Lee Jr., First Baptist Church, Round Rock

Alan Neidig, First Baptist Church, Round Rock

Thomas Norris, First Baptist Church, Woodway

2018 Term

James Meyerhoff, Tallowood Baptist Church, Houston

Nominations to Board of Hendrick Health System

2020 Term

Diane Leggett, First Baptist Church, Abilene

Randy Lloyd, First Baptist Church, Abilene

J.V. Martin, First Baptist Church, Sweetwater

Joe Melson, Pioneer Drive Baptist Church, Abilene

Janet O’Dell, Wylie Baptist Church, Abilene

Mike Woodard, Southwest Park Baptist Church, Abilene

Nominations to Board of South Texas Children’s Home Ministries

2020 Term

Lil Abshier, First Baptist Church, Goliad

Jim Candler, First Baptist Church, Bryan

Sherry Sigmon, Shearer Hills Baptist Church, San Antonio

Paige Streiff, Northside Baptist Church, Victoria

Doretha Youngblood, First Baptist Church, Mineral Wells

Nomination to Board of Baptist Church Loan Corporation

2020 Term

Dennis Tucker, Calvary Baptist Church, Waco

Nomination to Board of Baptist Standard

2020 Term

Jon Mark Beilue, First Baptist Church, Amarillo

Nominations to Board of HighGround Advisors

2020 Term

Robert Fowler, South Main Baptist Church, Houston

Carrol McGinnis, Tallowood Baptist Church, Houston

Harold Preston, First Baptist Church, Abilene

Nominations from Committee to Nominate Executive Board Directors

Nominations for New Executive Board Directors

2020 Term

Randy Anderson, First Baptist Church, Belton

David Baker, Crestview Baptist Church, Midland

Ken Box, First Baptist Church, Waxahachie

Jim Edwards, New Hope Baptist Church, Boyd

James Ellis, Woodridge Baptist Church, Kingwood

Calvin Featherston, First Baptist Church, San Angelo

Josh Guajardo, Trinity Baptist Church, Katy

Ken May, First Baptist Church, Stephenville

Darrin Moore, Truevine Missionary Baptist Church, Spring

Stephen Pinkney, New Beginning Baptist Church, Lufkin

Bill Pollock, First Baptist Church, Canton

Sheri Price, First Baptist Church, Amarillo

Flo Leblanc-Stovall, Minnehulla Baptist Church, Goliad

Dan Upchurch, Sunset Canyon Baptist Church, Dripping Springs

Jordan Villanueva, Grace Temple Baptist Church, Dallas

Jackie Ward, First Baptist Church, Huntsville

James Westbrooks, First Baptist Church, Richardson

Nominations for Second Term Executive Board Directors

2020 Term

Donald Bean, Calvary Baptist Church, Nederland

Donna Burney, First Baptist Church, Woodway

Doug Diehl, Crossroads Baptist Church, San Antonio

Buford Duff, First Baptist Church, Levelland

Michael Evans, Bethlehem Baptist Church, Mansfield

Daniel Ho, Chinese Baptist Church of Houston, Houston

Zelma Irons, Colonial Hill Baptist Church, Snyder

Annette Miller, First Baptist Church, Lewisville

Dana Moore, Second Baptist Church, Corpus Christi

Dale Pond, Green Acres Baptist Church, Tyler

Jimmy Reynolds, Trinity Baptist Church, Mount Pleasant

Glenn Young, First Baptist Church, Kilgore

Nominations to Fill Executive Board Director Vacancies

2019 Term

Kevin Woolley, Mount Sylvan Baptist Church, Tyler

2018 Term

Jonathan Sullivan, First Baptist Church, Dimmitt

Lance Wood, First Baptist Church, Clarendon

Nominations from Committee on Committees

Nominations to Committee on Nominations for Boards of Affiliated Ministries

2020 Term

Randy Dale, First Baptist Church, Temple

Gary Dyer, Austin Baptist Church, Austin

David Evans, First Baptist Church, Crane

Wesley Shotwell, Ash Creek Baptist Church, Azle

Aaron Summers, Coulter Road Baptist Church, Amarillo

Nominations to Committee to Nominate Executive Board Directors

2020 Term

Jerry Bradley, First Baptist Church, Round Rock

John Coleman, First Baptist Church, Pleasanton

Chris Irving, First Baptist Church, Gonzales

Vickie Osborn, First Baptist Church, Tyler

Kenneth Stimson, Northside Baptist Church, Victoria

 

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Email

Care to comment? Send an email to our interim opinion editor, Blake Atwood. Maximum length for publication is 250 words.