Nominations for committees and boards presented to BGCT annual meeting in Waco

  • Facebook
  • Twitter
  • Email

The following information is provided in compliance with the bylaws of the Baptist General Convention of Texas. Nominations to be considered by messengers to the 2016 BGCT annual meeting, Nov. 13-15, in Waco, are presented by the Committee on Committees, Committee to Nominate Executive Board Directors and the Committee on Nominations for Boards of Affiliated Ministries.

Nominations from Committee on Committees

Nominations to Committee on Nominations for Boards of Affiliated Ministries

2019 Term

Jason Atchley, Bacon Heights Baptist Church, Lubbock

Ross Chandler, First Baptist Church, Marble Falls

Chad Selph, First Baptist Church, Allen

Bruce Webb, The Woodlands First Baptist Church, The Woodlands

Seth Witcher, First Baptist Church, San Antonio

Nominations to Committee to Nominate Executive Board Directors

2019 Term

Collin Bullard, First Baptist Church, Woodville

Danny Howe, First Baptist Church, Saginaw

Kris Knippa, First Baptist Church, Hale Center

Adam Pardue, Highland Baptist Church, Lubbock

David Petton, First Baptist Church, Burleson

Nominations to Committee to Nominate Executive Board Directors

2018 Term

Rodger Teaff, Shearer Hills Baptist Church, San Antonio

Nominations from Committee to Nominate Executive Board Directors

Nominations for New Executive Board Directors

2019 Term

Russell Allen, Woodlawn Baptist Church, Austin

DJ Bakhshodeh, Iranian Baptist Church of Dallas, Plano

Amy Britton, Cliff Temple Baptist Church, Dallas

Rudy Castaneda, Grape Creek Baptist Church, San Angelo

Jonathan Colón, Iglesia Casa de Promesa, Burleson

Clinton Davis, First Baptist Church, Mount Pleasant

Dick Lee, Green Acres Baptist Church, Tyler

Lester Leonares, First Philippine Baptist Church, Missouri City

Peter Leong, Grace Chinese Baptist Church, Sugar Land

Bill McMillin, South Main Baptist Church, Pasadena

Alexis Paclik, Lost Pines Cowboy Church, Elgin

Daniel Park, Newsong Church, Carrollton

Karen Spigner, The Cross Baptist Church, Tyler

Bob Temple, Hunters Glen Baptist Church, Plano

Scott Wiley, First Baptist Church, Frankston

Nominations for Second-Term Executive Board Directors

2019 Term

Ralph Balthrop, First Baptist Church, Frisco

Craig Christina, Shiloh Terrace Baptist Church, Dallas

Ed Dyer, Tallowood Baptist Church, Houston

Charlie Greenfield, First Baptist Church, Monahans

Monica Guarneri, Calvary Baptist Church, McAllen

Dale Hannah, First Baptist Church, Cleburne

Nancy Jackson, The Woodlands First Baptist Church, The Woodlands

Jay Lawson, Texoma Cowboy Church, Wichita Falls

Steve Packer, First Baptist Church, Pittsburg

Charles Redmond, First Baptist Church, Pasadena

Wesley Shotwell, Ash Creek Baptist Church, Azle

Kevin VanHook, St. Peters Baptist Church, Victoria

John Wheatley, First Baptist Church, Valley Mills

Dennis Young, Missouri City Baptist Church, Missouri City

Jorge Zayasbazan, Baptist Temple, San Antonio

Nominations to Fill Executive Board Director Vacancies

2018 Term

Steve Bean, First Baptist Church, Liberty

Sergio Ramos, First Baptist Church, Woodville

Edward Wagner, Cornerstone Baptist Church, Harker Heights

Nominations to Fill Executive Board Director Vacancies

2017 Term

Glenn Young, First Baptist Church, Kilgore

Nominations from Committee on Nominations for Boards of Affiliated Ministries

Nominations to Board of Baptist University of the Américas

2019 Term

Doug Diehl, Crossroads Baptist Church, San Antonio

Dora Fast, First Baptist Church, Cotulla

Abraham Garcia, First Baptist Church Amistad, Kaufman

Darrell Horn, Alamo Community Church, San Antonio

Beatrice Mesquias, Harlingen United Baptist Church, Harlingen

Cindy Wiles, First Baptist Church, Arlington

Nominations to Board of Baylor University

2020 Term

Milton Hixson, Austin Baptist Church, Austin

Dennis Wiles, First Baptist Church, Arlington

Nominations to Board of Dallas Baptist University

2019 Term

Pete Delkus, Parkway Hills Baptist Church, Plano

Anita Jones, Park Cities Baptist Church, Dallas

James Nation, Wilshire Baptist Church, Dallas

Bobbie Pinson, First Baptist Church, Lancaster

Ludwingk Rios, Hampton Road Baptist Church, DeSoto

David Smith, Hyde Park Baptist Church, Austin

Mary Stuart, Park Cities Baptist Church, Dallas

Brent Taylor, First Baptist Church, Carrollton

2017 Term

Bob Dean, The Heights Baptist Church, Richardson

Nominations to Board of East Texas Baptist University

2019 Term

Susan Bush, First Baptist Church, Athens

Cary Hilliard, First Baptist Church, Longview

Genoveva Malone, First Baptist Church, Arlington

Wayne McWhorter, First Baptist Church, Marshall

Nominations to Board of Hardin-Simmons University

2019 Term

Richard Darden, Shining Star Fellowship, Abilene

Leigh King, First Baptist Church, Abilene

Marcus Norris, First Baptist Church, Amarillo

Ronald Price, First Baptist Church, Arlington

John Sieren, First Baptist Church, Arlington

Jill Teague, Pioneer Drive Baptist Church, Abilene

Nominations to Board of Houston Baptist University

2019 Term

Omar Garcia, Kingsland Baptist Church, Katy

Lynn Kiesewetter, Kingsland Baptist Church, Katy

Ben Renberg, Tallowood Baptist Church, Houston

Bruce Williams, Tallowood Baptist Church, Houston

Nominations to Board of Howard Payne University

2019 Term

Jeremy Denning, First Baptist Church, Gustine

Daniel Deviney, Shearer Hills Baptist Church, San Antonio

Dale Gore, Hillcrest Baptist Church, Cedar Hill

Sharon Guthrie, First Baptist Church, Stephenville

David Lowrie, First Baptist Church, Decatur

Nominations to Board of San Marcos Baptist Academy

2019 Term

Carey Froelich, First Baptist Church, Baytown

Gale Galloway, Austin Baptist Church, Austin

Jacquelyn Gray, First Baptist Church, Waco

Nomination to Board of South Texas School of Christian Studies

2019 Term

Kevin Pagan, Baptist Temple, McAllen

Nominations to Board of University of Mary Hardin-Baylor

2019 Term

Ted Bartley, Valley Ranch Baptist Church, Coppell

Andy Davis, First Baptist Church, Belton

Mike Harkrider, First Baptist Church, Boerne

Janie Minten, First Baptist Church, Falfurrias

Mary Priest, First Baptist Church, Salado

Stephen Walker, First Baptist Church, Temple

Nominations to Board of Wayland Baptist University

2019 Term

Tim Hardage, First Baptist Church, Plainview

Ron Harkey, First Baptist Church, Lubbock

Mark Murdock, Southcrest Baptist Church, Lubbock

Ted Sanders, First Baptist Church, Plainview

Keith Skaar, First Baptist Church, Midland

Randy Stark, First Baptist Church, Quitaque

Nominations to Board of Valley Baptist Missions/Education Center

2019 Term

Josue Arrambide, First Baptist Church, Midland

David Embry, Sunset Canyon Baptist Church, Dripping Springs

Truett King, First Baptist Church, Lewisville

Frana Schrock, Calvary Baptist Church, McAllen

William Waddell, Island Baptist Church, South Padre Island

Nominations to Board of Baptist Community Services

2019 Term

Adolphus Hicks, First Baptist Church, Canyon

Charles Moss, First Baptist Church, Amarillo

Betty Morton, First Baptist Church, Plainview

Nominations to Board of Baptist Health Foundation of San Antonio

2019 Term

Janet Hudson, Lackland Baptist Church, San Antonio

Patricia Villarreal, Woodland Baptist Church, San Antonio

Dawn Stockton, Crossroads Baptist Church, San Antonio

Stan Young, Crossroads Baptist Church, San Antonio

Nominations to Board of Baptist Hospitals of Southeast Texas

2019 Term

Cheryl Cook, Westgate Memorial Baptist Church, Beaumont

Kyle Bess, First Baptist Church Bevil Oaks, Beaumont

Nominations to Board of Baylor Health Care System

2020 Term

Janie Peña, Primera Iglesia Bautista, Dallas

Nominations to Board of Baylor Scott & White – Hillcrest

2019 Term

Will Fair, First Baptist Church, Woodway

Nominations to Board of BCFS

2019 Term

Carl Register, Trinity Baptist Church, San Antonio

2017 Term

Bob Ownby, Trinity Baptist Church, San Antonio

Nominations to Board of Buckner International

2019 Term

Lee Bush, First Baptist Church, Athens

Barry Pryor, Park Cities Baptist Church, Dallas

James Westbrooks, First Baptist Church, Richardson

Nominations to Board of Children at Heart Ministries

2019 Term

Charles Boyd, First Baptist Church, Valley Mills

Becky Fenlaw, Hyde Park Baptist Church, Austin

Mark Flora, Austin Baptist Church, Austin

Linda Bebee, Hyde Park Baptist Church, Austin

Cheryl Jones, First Baptist Church, Temple

Michael Connor, Central Baptist Church, Round Rock

Nominations to Board of Hendrick Health System

2019 Term

Terry Beal, Wylie Baptist Church, Abilene

Scott Hibbs, Pioneer Drive Baptist Church, Abilene

Paul Waldrop, Coggin Avenue Baptist Church, Brownwood

2017 Term

Randy Lloyd, First Baptist Church, Abilene

Nominations to Board of South Texas Children’s Home Ministries

2019 Term

Tony Gray, Crosspoint Church, Bellaire

Johnny Melton, First Baptist Church, Rockport

Tom Wolter, First Baptist Church, Bishop

Nominations to Board of Baptist Church Loan Corporation

2019 Term

Geunmoo Lee, Korean World Mission Baptist Church, Richardson

Scott Robinson, Park Cities Baptist Church, Dallas

Nominations to Board of Baptist Standard

2019 Term

Edson Lara, Emmanuel Baptist Church, McAllen

Teresa Martinez, Grace Point Church, San Antonio

Katy Pritchard, Wilshire Baptist Church, Dallas

Sonya Stevenson, The Fort Bend Church, Sugar Land

2018 Term

Fallon Curry, First Baptist Church, Plano

John Whitten, Pioneer Drive Baptist Church, Abilene

Nominations to Board of HighGround Advisors

2019 Term

Carey Hendrickson, First Baptist Church, Arlington

Phil Wedemeyer, South Main Baptist Church, Houston

  • Facebook
  • Twitter
  • Email

Care to comment? Send an email to our interim opinion editor, Blake Atwood. Maximum length for publication is 250 words.